Dlaczego wideodomofon?

Wideodomofon dla wielu ludzi może wydawać zupełnie niepotrzebnym urządzeniem. Jednak każdy, kto może poszczycić się własnym domem, wie że wideodomofon jest bardzo praktyczny, a jedynie od naszego budżetu zależy, jaki model wybierzemy, bo sam sprzęt możemy dostosować do potrzeb każdego.

Zadaniem wideodomofonu jest nie tylko umożliwienie komunikacji, ale również podgląd osoby odwiedzającej (gościa). To podstawowa funkcja wszystkich wideodomofonów. Ten jeden element znacznie zwiększa  funkcjonalność urządzenia. Przykład? W sytuacji, kiedy nasza brama na posesje jest daleko od okna lub jest całkowicie niewidoczna, na monitorze w bardzo komfortowych warunkach możemy dokonać podglądu.

Podgląd z bezpiecznego miejsca i możliwość komunikacji powoduje, że możemy spokojnie, bez żadnego stresu odebrać wideodomofon. O ile komunikacja głosowa jest obostronna, to możliwość podglądu ma tylko osoba przed monitorem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Niewątpliwie przy wyborze konkretnego modelu powinniśmy zwrócić uwagę na jakość kamery zamontowanej w kasecie zewnętrznej. To podstawa. Mieszkając na odludziu lub nie mając oświetlenia na posesji, warto zwrócić uwagę, w jaki sposób kamera z wideodomofonu zachowuje się po zmierzchu. Warto zwrócić tutaj na jakość obrazu. Kiedy oświetlenie jest całkiem niezłe wystarczy nam sprzęt z niższej półki.  Zwykle kamery mają zainstalowane diody, które rozjaśniają obraz nawet po zmierzchu.

Ponadto warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności wideodomofonu. Dla wielu klientów, oprócz standardowej funkcji sterowania ryglem furtki, ważna jest możliwość obsługi drugiego wejścia. Najczęściej jest to brama, ale może być kolejna furtka, np. od strony ogrodu. Nie każdy wideodomofon z ekonomicznego poziomu cenowego posiada taką opcję.

Kolejnym parametrem, nad którym warto się pochylić jest monitor. Co prawda mniejsze monitory spełniają swoją funkcję w zupełności, dając obraz osoby nas odwiedzającej, jednak na rynku istnieje wiele monitorów różniących się wielkością i jakością obrazu, kolorem obudowy. Wybór monitora poza podstawowymi parametrami często dopasowujemy do naszego wnętrza, gdyż znajduje się jest w widocznym, centralnie położonym miejscu.