Domofon

Domofon to podstawowe urządzenie komunikacji głosowej lokatora z osobą odwiedzającą. Mimo, że najczęstszą odpowiedzią, którą słyszymy po odebraniu słuchawki domofonu ( unifonu), jest „to ja” lub „otwórz”, urządzenie samo w sobie jest bardzo praktyczne i stanowi podstawową gwarancje bezpieczeństwa.

O ile domofon niegdyś stanowił luksusowe wyposażenie tzw. „wielkiego świata” to dziś znajduje się praktycznie w każdym domu czy bloku. Widzimy je już praktycznie we wszystkich budynkach lub mieszkaniach. W budynkach wielorodzinnych, domach jednorodzinnych, obiektach biurowych, przemysłowych i wszystkich innych, gdzie mamy do czynienia z podstawową kontrolą wejścia do budynku lub na posesje.

W dzisiejszych czasach mamy na rynku do wyboru szereg rozwiązań do komunikacji i zdalnego otwierania drzwi lub bramy. Producenci oferują systemy analogowe, cyfrowe, bezprzewodowe, słuchawkowe i głośnomówiące. Na współczesnych osiedlach dominują cyfrowe systemy wielolokatorskie. To korzystne rozwiązanie, kiedy mamy do czynienia z dużą liczbą mieszkańców w budynku. Charakteryzują się cyfrowym panelem z klawiaturą numeryczną i umożliwiają otwieranie drzwi za pomocą specjalnego kodu. Właściciele budynków jednorodzinnych bardzo często wybierają modele w zależności od poprowadzonych kabli i obecnej instalacji. Warto myśleć o systemie domofonowym na etapie projektowania budynku lub ogrodzenia, wówczas jest największy wybór oraz możliwość dopasowania kasety zewnętrznej nie tylko pod względem praktycznym, ale i estetycznym, np. stosując kasetę podtynkową, która bardzo ładnie komponuje się w ogrodzeniu. Warto wiedzieć, że niektóre model oferują możliwość otwierania furtki, bramy lub drzwi za pomocą breloków ( są wyposażone w czytnik zbliżeniowy RFID).