






Sygnalizator gazu GD-00A2 służy do ciągłego monitoringu obecności gazów wybuchowych w otaczającym go powietrzu oraz wykrywania i alarmowania o przekroczeniu maksymalnego bezpiecznego stężenia takich gazów. Instaluje się go w pomieszczeniach zamkniętych, w których istnieje prawdopodobieństwo wycieku gazu z instalacji lub urządzeń nim zasilanych. Do prawidłowego działania nie wymaga żadnych innych dodatkowych urządzeń, przewodów zasilających ani baterii. Jest niewielki gabarytowo, zamknięty w jednej obudowie.
⭕ metan (gaz ziemny) - używany w kuchenkach i ogrzewaniu gospodarstw domowych
⭕ propan-butan (LPG) - sprzedawany w butlach sosowany do kuchenek w gospodarstwach domowych, kuchenek turystycznych, czy małych grzejników przenośnych
Rozszerzenie akronimu LEL z j. angielskiego oznacza Lower Explosive Limit, czyli dolną granicę wybuchowości (DGW), czyli najniższe możliwe stężenie gazu lub pary w powietrzu, które zapali się lub eksploduje w przypadku zapłonu.
Gaz ziemny jest gazem bezbarwnym, lżejszym od powietrza. Jest wyczuwalny, natomiast w połączeniu z tlenem w powietrzu tworzy mieszaninę palną i wybuchową. Największe zagrożenie występuje podczas uwolnienia ze zbiornika, czy nieszczelności instalacji lub kuchenki gazowej - zapłon może nastąpić od urządzeń znajdujących się powyżej, np. włącznika oświetlenia.
Dolna granica wybuchowości (LEL) dla metanu wynosi 5%.
Czujnik zareaguje i aktywuje alarm, gdy stężenie metanu w powietrzu osiągnie poziom 0,5%
Propan-butan (inaczej LPG) w stanie gazowym, w odróżnieniu od gazu ziemnego jest cięższy od powietrza, gromadzi się więc najpierw w dolnych partiach pomieszczeń, pozostałe zagrożenia są bardzo zbliżone.
Dolna granica wybuchowości (LEL) dla propanu wynosi 2,1%, a dla butanu 1,8%.
Czujnik zareaguje i aktywuje alarm, gdy stężenie propanu w powietrzu osiągnie 0,21% lub gdy stężenie butanu osiągnie 0,18%.
UWAGA: Sygnalizatory obecności gazu ze względu na uwarunkowania techniczne (np. możliwość okresowych zaników lub zmian napięcia w sieci, awaria urządzenia, itp.) oraz specyfikę pomieszczeń, w których urządzenia te mogą być montowane, nie dają całkowitej pewności wykrycia gazu a jedynie znacznie podnoszą prawdopodobieństwo wcześniejszego wykrycia jego niebezpiecznego stężenia. Stąd należy pamiętać, iż urządzenia te należy testować zgodnie z załączoną instrukcja obsługi oraz dokonywać okresowych przeglądów stanu instalacji wentylacyjnych i kominowych oraz urządzeń, z których może wyciekać gaz.
Opis
Specyficzne kody